HIV i AIDS na ŚWIECIE

Switch between languages using the Language bar.

Перемикайтеся між мовами за допомогою мовної панелі.

Sytuacja epidemiologiczna HIV (Polska)

Liczba zakażeń HIV zauważalnie wzrosła w ostatnim czasie. Z danych GIS wynika, że w 2022 r. zarejestrowano w Polsce rekordową i nienotowaną dotychczas liczbę zakażeń HIV — 2380 przypadków, wobec 1248 przypadków zarejestrowanych w roku poprzednim — 2021. Oznacza to wzrost liczby zakażeń o ok. 90 proc. w stosunku do roku poprzedniego!

Ile zakażeń odnotowano od początku epidemii w Polsce?

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych) stwierdzono zakażenie HIV u 30.092 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Ogółem odnotowano 4.013 zachorowań na AIDS; 1.471 chorych zmarło.

ŻRÓDŁO: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (ZAKŁAD EPIDEMIOLOGII CHORÓB ZAKAŹNYCH I NADZORU)

Gdzie najlepiej zbadać się na HIV?

Najlepszym miejscem do zrobienia testu są Punkty Konsultacyjno- Diagnostyczne (PKD), w których testy wykonywane są bezpłatnie i anonimowo. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania badania w kierunku KIŁY oraz HCV.

Aktualna lista wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych (z dokładnymi adresami i godzinami przyjęć) dostępna jest pod adresem https://aids.gov.pl/pkd. Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania nie funkcjonuje żaden Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny warto rozważyć podróż do PKD, który znajduje się możliwie najbliżej. W takiej sytuacji dobrze jest najpierw skontaktować się z danym PKD i zapytać np. o możliwość odbioru wyniku tego samego dnia, w którym wykonuje się badanie. Wiele Punktów świadczy taką usługę.

Projekt współfinansowany przez GSK x Vii HealthCare
Call Now Button