Zadbaj o siebie i innych

Ujawnianie zakażenia innym

Jeżeli niedawno stwierdzono u ciebie zakażenie HIV, możesz czuć zdenerwowanie lub dezorientację. Możesz chcieć porozmawiać o tym z innymi ludźmi. Wielu osobom, w tym być może także tobie – podzielenie się trudnościami z innymi przynosi ulgę. Zanim podejmiesz decyzję, by powiedzieć innym o swoim zakażeniu rozważ, kto i dlaczego chcesz by o tym wiedział. Czasami impulsywne działanie nie jest najlepszym doradcą.

Oczywiście podzielenie się informacją o twoim zakażeniu z osobą której ufasz może być bardzo pozytywnym doświadczeniem. W ten sposób możesz uzyskać wsparcie, którego być może teraz potrzebujesz. Być może także obdarzenie jej zaufaniem wzmocni wasze relacje?

Przed podjęciem decyzji o powiedzeniu komuś o swoim zakażeniu rekomendujemy ci zastanowienie się dlaczego i w jaki sposób chcesz to zrobić. Pomocne przy podjęciu tej decyzji może być rozważenie poniższych kwestii:

  • Dlaczego chcę powiedzieć tej osobie o moim zakażeniu?
  • Co chcę przez to osiągnąć?
  • Czy chcę zrobić to dobrowolnie czy czuję się do tego przymuszony (przez siebie lub przez kogoś)?
  • Jak ta informacja może wpłynąć na tę osobę? Jaka może być jej najlepsza i najgorsza reakcja?
  • Kiedy byłby najlepszy czas na tę rozmowę?
  • Jakie miejsce byłoby najlepsze do tej rozmowy?
  • W jaki sposób upewnię się, że mogę tej osobie zaufać?

Najprawdopodobniej, reakcje ludzi na informację o twoim zakażeniu HIV będą zależeć od tego, co wiedzą lub myślą, że wiedzą na ten temat HIV. Istnieje wiele obaw i mitów związanych z HIV.

Niektóre osoby mogą być wrogo nastawione lub zareagować w sposób, którego się nie spodziewałeś.

Inne osoby mogą zaskoczyć Cię swoim zrozumieniem i akceptacją.

Czasami ludzie nie wiedzą zbyt wiele o HIV lub mają wiele pytań. Przydatne może okazać się posiadanie pod ręką ulotek z faktami na temat HIV, które dodadzą ci otuchy.

Poinformowanie o zakażeniu obecnego partnera

Jeśli jesteś obecnie w związku romantycznym i/lub seksualnym, dzieląc się z nim informacją o twoim zakażeniu możesz otrzymać od dużo wsparcia.

Z drugiej strony, może to być trudna sytuacja zarówno dla ciebie, jak i dla niego. Mogą pojawić się pytania o to, w jaki sposób się zakaziłeś. Może minąć trochę czasu, zanim będziecie w stanie w pełni zaakceptować tę nową informację.

Mogą także pojawić się obawy o to, czy twój partner może także żyć z HIV, a także czy mógł zakazić się wirusem od ciebie i czy może do tego dojść w przyszłości. Istnieje również możliwość, że to zakaziłeś się HIV od twojego partnera. Jeżeli nie zna on swojego statusu HIV (nie wie czy jest czy nie jest zakażony), rekomendujemy, by wykonał on test na HIV. Może skorzystać z oferty Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego (PKD), możesz także omówić tę kwestię z twoim lekarzem/rką.

Informowanie o zakażeniu znajomych i bliskich

To, czy powiedzieć rodzinie i przyjaciołom, może zależeć od rodzaju relacji, jakie cię z nimi łączą. Jeśli zwykle nie rozmawiasz z nimi o sprawach osobistych, czy chcesz o tym mówić?

Ale może jest ktoś, z kim jesteś blisko, kto był pomocny w przeszłości. Czy jest ktoś spokojny, wspierający i godny zaufania, do kogo chcesz się teraz zwrócić?

Informowanie o zakażeniu nowego partnera lub partnerów seksualnych

Do czasu kiedy zadziała leczenie antyretrowirusowe (osiągniesz tzw. niewykrywalną wiremię) inni ludzie mogą zakazić się od ciebie HIV podczas seksu. Polskie prawo przewiduje odpowiedzialność karną za narażenie innej osoby na zakażenie. Oznacza to, że nie jesteś zobowiązany do informowania partnerów o swoim zakażeniu, a do zadbania, by nie mogli być narażeni na transmisję HIV od ciebie.

Możesz odczuwać niechęć do poinformowania swoich byłych lub obecnych partnerów seksualnych o tym, że żyjesz z HIV. Może być to szczególnie trudne zwłaszcza gdy dopiero kogoś poznałeś, zależy ci na tej znajomości i jednocześnie obawiasz się odrzucenia z powodu HIV. Odkładanie tej rozmowy na później może spowodować, że będzie ona jeszcze trudniejsza.

Niektórzy ludzie dowiadując się o zakażeniu swojego partnera seksualnego (obecnego lub przyszłego) obawiają się, że mogą ulec zakażeniu i jednocześnie nie wiedzieć, że skuteczne leczenie HIV obniża poziom wirusa do niewykrywalnego poziomu, kiedy zakażenie nie jest możliwe. Poinformowanie o tzw. niewykrywalnej wiremii może pomóc obniżyć niepokój przed seksem.

Do czasu kiedy nie osiągniesz „niewykrywalności” (może to zająć do 6 miesięcy) proponujemy ci tylko seks w zabezpieczeniu (np. prezerwatywą) lub czasową rezygnację z form seksu, podczas których inni mogliby zakazić się od ciebie. Nie musisz informować o zakażeniu partnerów seksualnych. Możesz jednak zadbać, by ochronić ich przed zakażeniem.

Pomocy w rozważeniu rozpoczęcia leczenia, rozeznaniu się w nowej sytuacji związanej z twoim zakażeniem czy przygotowaniu się do jego ujawnienia innym mogą udzielić ci wolontariusze programu Buddy Polska.

To grupa mężczyzn żyjących z HIV i mieszkających w różnych częściach kraju, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem mogą pomóc ci w odnalezieniu się w tej nowej sytuacji.

W ramach programu Połączenia CTRLowane – realizowanego przez Społeczny Komitet ds. AIDS i Program Stacja, współfinansowanego przez m.st. Warszawa, umówić się możesz na konsultacje z psychologiem i psychoterapeutą na żywo lub online. Po szczegóły i w celu umówienia sesji napisz na adres: polaczenia@skaids.org

Call Now Button